İnteraktif Hizmetler | Webmaster Hizmetleri

Web Sitesi Nedir ?


Bir web sitesi, birbirine bağlı web sayfalarının bir koleksiyonudur. Bir web sitesi bir blogdan çevrimiçi bir mağazaya kadar her şey olabilir. Bir web sitesi oluşturmak için bir alan adı (veya URL), barındırma ve WordPress veya Drupal gibi bir içerik yönetim sistemine (CMS) sahip olmanız gerekir.

Bir web sitesi, multimedya içeriği de dahil olmak üzere, tipik olarak ortak bir alan adıyla tanımlanan ve en az bir web sunucusunda yayınlanan ilgili web sayfalarının bir koleksiyonudur. Bir web sitesine İnternet gibi genel bir İnternet Protokolü (IP) ağı veya özel bir yerel alan ağı (LAN) üzerinden, siteyi tanımlayan tek tip bir kaynak bulucu (URL) referans alınarak erişilebilir.

Bir web sitesi, genel bir İnternet Protokolü (IP) adresi veya sanal topluluk tanımlayıcısı aracılığıyla erişilebilen en az bir web sunucusunda barındırılır. "Web sitesi" kelimesi tüm web sitesini veya bağımsız olarak işletilen ancak ilişkili her bir sayfa kümesini ifade edebilir. Web sitelerine tek bir alan adı veya köprüler ve diğer meta veriler kullanılarak bir ara bağlantı uygulaması ile birbirine bağlanan birden fazla alan adı üzerinden erişilebilir.

Web sitelerini ve web sayfalarını barındırma ana amacına ek olarak, web sitelerinin başka birçok kullanımı vardır: sunucular sanal barındırma yetenekleri gibi daha sofistike özellikler sunabilir; web sitelerine masaüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi farklı araçlarla erişilebilir; bazı web siteleri çevrimiçi pazar yeri olarak hizmet verirken diğerleri portal olarak hizmet verir

Bir web sitesi, genellikle ortak bir alan adıyla tanımlanan ve en az bir web sunucusunda yayınlanan multimedya içeriği de dahil olmak üzere ilgili web sayfalarının bir koleksiyonudur.

Tipik bir web sitesi, navigasyona ve web sitesindeki bilgilere erişime yardımcı olmak için doğrusal olmayan navigasyon menüleri içerir. "Web sitesi" terimi, ona güç veren kodu ve üzerinde çalıştığı web sunucusunu içerecek şekilde kullanılır. Genellikle bu bir "web uygulaması" olarak adlandırılır, ancak bu terim daha spesifik bir anlama da gelebilir. Genellikle içeriğe sahip bir sayfa ve ona bağlı diğer sayfalardan oluşur. Bir web sitesine İnternet gibi genel bir İnternet Protokolü (IP) ağı veya özel bir yerel alan ağı (LAN) üzerinden, web sitesinin URL adresi veya alan adı referans alınarak erişilebilir.


Web Sitesi Nedir ?